Uczniowie z klas I-III brali udział w warsztatach świątecznych, na których wykonywali piękne choinki z bombkami. Oto efekty ich pracy.
Uczniowie z klas I-III brali udział w warsztatach świątecznych, na których wykonywali piękne choinki z bombkami. Oto efekty ich pracy.
Klasa czwarta wraz z wychowawcą bierze udział w programie pt. „Bieg po zdrowie”. Uczniowie wiedzą już jak bardzo szkodzi palenie, dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą i jak nie dać się nałogowi. Czwartoklasiści wykonywali piękne plakaty, jak również wzięli udział w konkursie organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Myślenicach na wykonanie ulotki pt. ”Wybieram życie bez tytoniu.”
Niezwykła Akademia!
Uczniowie klasy IV wraz z panią Magdaleną Zemłą zakończyli omawianie lektury autorstwa Jana Brzechwy. Ostatnim zadaniem było wykonanie makiety Akademii pana Kleksa. W swoich pracach wykazali się kreatywnością i wielkim zaangażowaniem. Brawo czwartoklasiści!
W ramach edukacji czytelniczej prowadzonej przez bibliotekę szkolną wszystkie dzieci z przedszkola uczestniczyły w zajęciach, które polegały na głośnym czytaniu bajki "Trzy świnki". Później dzieci opowiadały najciekawsze fragmenty utworu, a na końcu kolorowały ilustracje tej bajki. Koordynatorem akcji była pani Marzena Leszczyńska.
Podstępne WZW - program edukacyjny, który prowadzony jest nieprzerwanie od 2011 roku przez Fundację Gwiazda Nadziei. Celem programu jest profilaktyka zakażeń wirusami HAV, HBV i HCV. Program uświadamia o odpowiedzialności za własne zachowania zdrowotne, oraz kształtuje postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.
W naszej szkole w programie uczestniczyli uczniowie klasy VII. Zajęcia zakończyły się wykonaniem plakatów. Zajęcia prowadziła pani Marzena Leszczyńska
Wirusowe zapalenie wątroby zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedno z największych wyzwań zdrowotnych na świecie. Zakażenia te nie dają typowych objawów lub są bezobjawowe, co powoduje, że osoby zakażone nie są świadome swojej choroby. Brak świadomości istniejącego ryzyka następstw zakażenia i niepodejmowanie leczenia może być przyczyną nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest chorobą zakaźną, która charakteryzuje się uszkodzeniem wątroby spowodowanym przez wirusy hepatotropowe.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A
Potocznie nazywane jest „żółtaczką pokarmową” lub „chorobą brudnych rąk”. Główne drogi zakażenia to: brudne ręce, produkty umyte w skażonej wodzie, skażona żywność/woda/lód, kontakty seksualne, kontakt z odpadami komunalnymi i płynnymi nieczystościami podczas ich usuwania. Zapobiegać zakażeniu można poprzez utrzymywanie prawidłowej higieny rąk, dokładne mycie rąk przed przygotowywaniem posiłku oraz dokładne mycie produktów spożywczych. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki WZW A są szczepienia ochronne, które są szczepieniami zalecanymi.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu C
Wirusy zapalenia wątroby typu B i C to najczęstsze czynniki powodujące wirusowe zapalenia wątroby, zarówno w postaci ostrej, jak i przewlekłej. Wirusy zapalenia wątroby typu B i C mają wiele cech wspólnych – przewlekła forma zakażenia każdym z nich może prowadzić do rozwoju ciężkich chorób wątroby.
Wirus zapalenia wątroby typu B przenosi się przez krew i płyny ustrojowe, może się nim zarazić każdy, kto nie został przeciw niemu zaszczepiony. Pozostałe drogi zakażenia to: niezabezpieczone kontakty seksualne, zakażona matka (przenosząca wirusa na dziecko podczas porodu), niewielkie krwawiące skaleczenia, zabiegi chirurgiczne, drobne zabiegi medyczne, lub stomatologiczne. W Polsce od 1996 roku szczepienia przeciw WZW B są obowiązkowe.
W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią w przypadku przerwania ciągłości tkanek np. nakłucia, rozcięcia skóry lub błony śluzowej, czy też przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi zakażoną krwią. Obecnie nie istnieje szczepionka przeciwko WZW C, jednak medycyna daje szansę na wyleczenie aż w 98-99%.
Zapraszamy na kiermasz świąteczny!!!
Takie cuda - przygotowane przez uczniów i ich rodziców będzie można zakupić we wtorek - 19 grudnia - na kiermaszu szkolnym organizowanym w siedzibie sklepu ELHURT w Osieczanach.
Serdecznie zapraszamy!!!
W dniu 14 grudnia w naszej szkole odbył się dzień pod hasłem: "Poznaj kulturę krajów Świata" przygotowany przez klasy I - III wraz z paniami wychowawczyniami. Koordynatorem akcji była pani Maria Sroka, nauczyciel języka angielskiego w klasach młodszych.
Szczególny nacisk w tym dniu położono na zapoznanie z tradycją, historią, kulturą, kulinariami oraz strojami - Chin, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.
Bardzo dziękujemy dzieciom, wychowawcom oraz rodzicom klas I-III za przygotowanie pysznych dań, flag oraz strojów danych państw.
Świetne wieści od naszych Tenisistów Stołowych!!
Nasi uczniowie Marcin Arendarczyk i Krystian Gubala zajęli drugie miejsce w 1/2 finałach wojewódzkich w tenisie stołowym
Ich zaangażowanie i umiejętności zapewniły im zasłużone miejsce w finale. W czasie zmagań wspierał ich Dariusz Róg.
Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy! #TenisStołowy #SukcesUczniów
Wycieczka klasy V.
Klasa 5 w ramach klasowych mikołajek wybrała się do Chabówki na warsztaty czekoladowe. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces powstawania tego przysmaku, a następnie własnoręcznie ozdobili tabliczki oraz wykonali słodkie pralinki. Mieli do dyspozycji różnego rodzaju dodatki np. kokos, słonecznik czy kulki z białej czekolady. Następnie zapakowali słodkości i zabrali je do domu. Po warsztatach udali się do Rabki-Zdrój, by obejrzeć film pt. “Życzenie”.
Dnia 12.12.2023 r. uczniowe z klas I-III wraz z wychowawczyniami udali się do sali zabaw „Ale klocki” w Myślenicach. Uczniowie brali udział w zabawach z klockami Lego zorganizowanych przez animatorów. To była świetna wycieczka.
Sukcesy naszych uczniów!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Miasto i Gmina Myślenice o tematyce:
„Termomodernizacja budynków szkolnych z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii na terenie Miasta i Gminy Myślenice”
- "Odnawialne źródła energii i ich wpływ na środowisko". Koordynatorem szkolnego etapu konkursu był pan Dariusz Róg. Miło nam się pochwalić, że uczniowie: Milena Jarguz z klasy II i Filip Chrzanowski z klasy VI otrzymali na etapie gminnym wyróżnienia. Pozostałymi laureatami konkursu byli: Jakub Gubała, Kinga Gubała, Krystian Trzepacz, Nikola Jarguz, Nadia Szymonika i Hubert Szymoniak.
Uczniom i panu Dariuszowi gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych!
Siedzę cichutko, patrzę na okienko, poruszyły się zasłonki! Chyba już go widzę! Chyba już go słyszę, zabrzęczały jego sanek dzwonki. Dzyń, dzyń, dzyń przynieś nam prezenty.
Dnia 6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - Święty Mikołaj. Już od wczesnych godzin rannych na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Po śniadaniu poznaliśmy legendę o Świętym Mikołaju. A następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie czekaliśmy na spotkanie z miłym gościem. Powitaliśmy Św. Mikołaja piosenką i tańcem, którego nauczył nas Elf, pomocnik Świętego Mikołaja. Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.
W listopadzie w naszej Szkole odbył się konkurs literacko - plastyczny: " Św. Jan Paweł II- papież, przyjaciel dzieci i młodzieży, poeta".
Uczniowie wykonywali prace w trzech kategoriach: praca plastyczna, praca przestrzenna, wiersz. Wszystkie prace były piękne.
Oto laureaci konkursu :
Kategoria praca plastyczna:
I m. Franciszek Skupiński kl. 3
II m. Maria Budzowska kl. 3
III m. Weronika Sawicka kl. 2
Kategoria praca przestrzenna:
I m. Ariana Nosal kl. 2
II m. Anna Filuciak kl. 3
III m. Michał Woźniak kl. 2
Wyróżnienia
Laura Szymoniak kl.2
Nikola Skoczylas kl. 3
Kategoria wiersz:
I m. Jan Skupiński kl.5
II m. Maciej Filuciak kl. 5
III m. Filip Chrzanowski kl. 6
Dyplomy wraz z nagrodami uczniowie otrzymają na apelu szkolnym.
Sponsorem nagród jest Ks. Proboszcz Rafał Szczurowski, za co ogromnie dziękujemy.
Opiekunem konkursu jest pani Agata Batko.
Dnia 1 grudnia uczniowie klas 5, 7 i 8 w ramach lekcji wychowania fizycznego, pod opieką pani Izabeli Bochenek i pana Dariusza Roga - odwiedzili myślenicką strzelnicę.
O tym jak ważna i istotna jest praca listonosza przekonały się nasze Przedszkolaki, których w dniu dzisiejszym odwiedziła Pani Andrea Brańka - mama Weroniki i Marianki, wykonującą na co dzień właśnie zawód listonosza.
Pani Listonosz w ciekawy i prosty sposób opowiedziała, na czym polega Jej praca, dzieci poznały znaczenie symboli Poczty Polskiej oaz etapy wędrówki przesyłek od nadawcy do adresata.
Nasz gość zaprezentował również saszetkę, koperty, pocztówki, awiza, mini skrzynkę na listy oraz czapkę listonosza, którą dzieci chętnie przymierzały.
Korzystając z okazji, Przedszkolaki poprosiły Panią Listonosz o zabranie koperty z ich listami do św. Mikołaja i nadanie jej w urzędzie pocztowym.
Spotkanie to było świetną okazją do pogłębienia wiedzy i docenienia trudnej i niezwykle odpowiedzialnej pracy osób zatrudnionych w urzędach pocztowych.
Pani Andreo, jeszcze raz bardzo dziękujemy za poświęcony czas, ciekawe zajęcia, upominki no i pomoc w nadaniu listu do św. Mikołaja
W miniony wtorek, 28 listopada, Przedszkolaki i nasi Pracownicy mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy, które poprowadził instruktor pan Mateusz Kasza wraz z wolontariuszami grupy działającej przy Starostwie Powiatowym w Myślenicach - Szkoła Młodych Ratowników. Dzieci wytrwale słuchały i chętnie brały udział w ćwiczeniach praktycznych. Na zakończenie otrzymały tematyczne szablony kolorowanek
Pracownicy z kolei mieli okazję odświeżyć zarówno wiedzę teoretyczną jak i przypomnieć sobie działania praktyczne w nagłych sytuacjach. Zajęcia w naszej szkole odbyły się dzięki pani Urszuli Burkat, której bardzo dziękujemy za inicjatywę.
Dziękujemy @Szkoła Młodych Ratowników za ciekawe i niezwykle potrzebne zajęcia!
Zabawy sensoryczne to doskonały sposób na rozwijanie percepcji dziecka oraz jego zmysłów. Zapewniają dzieciom dostęp do różnorodnych bodźców, które wspierają rozwój zmysłów i poszerzają doświadczenia małych odkrywców. Zabawa ze ścieżką sensoryczną korzystnie wpływa na rozwój zmysłu dotyku poprzez kontakt z różnymi materiałami o różnych teksturach i fakturach oraz rozwija koordynację ruchową.
30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa w klasie pierwszej. Uczniowie mieli okazję przenieść się w magiczny świat wróżb.
Miło nam poinformować, że uczniowie z klasy I - Tymon Kiszka oraz Hubert Szymoniak pod opieką wychowawcy - pani Beaty Leśniak - zdobyli 2 miejsce oraz wyróżnienie w konkursie wojewódzkim „Dbamy o nasze miasto - walczymy ze smogiem” zorganizowanym przez Prywatną Szkołę Podstawową z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 2 im. Noblistów Polskich w Krakowie wraz z Fundacją "Nowa Szkoła". Szczegółowa tematyka konkursu to „Przyroda w skali makro”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Powered by aSc EduPage